SIKÇA SORULAN SORULAR

Şifremi unuttum/bilmiyorum, siteye nasıl giriş yapacağım?

Şifrenizi unuttuğunuz ya da bilmediğiniz durumlarda, giriş sayfasında bulunan “Şifremi Unuttum” butonuna tıklamanız ve sistemimize üye olduğunuz e-posta adresinizi açılan sayfadaki kutuya yazmanız yeterlidir. Şifre hatırlatma ve yeni şifre sağlanması işlemlerini Müşteri Hizmetlerimizi arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Siparişlerimi nereden görebilirim?

Siparişlerinizi, “Hesabım” sayfasında bulunan “Siparişlerim” bölümünden görebilirsiniz.

Siparişlerimi nereden takip edebilirim?

Siparişlerinizi, “Hesabım” bölümünde bulunan “Siparişlerim” sekmesindeki ”Sipariş Durumu” ve “Kargo Durumu” alanından takip edebilirsiniz.

Kredi kartına taksit yapılıyor mu?

Siparişinizi verirken açılacak olan ödeme sayfasında anlaşmalı olduğumuz bankaların kredi kartları için taksit seçeneklerimiz bulunmaktadır.

Siparişlerimi havale yoluyla ödeyebiliyor muyum?

Butikkopca.com üzerinden yapacağınız alışverişlerinizlerde havale ile ödeme seçeneği vardır. Whatsapp üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Siparişlerimi birleştirebiliyor muyum?

Müşteri hizmetlerimizi arayarak verdiğiniz 2 farklı siparişi birleştirip aynı adrese gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sipariş adresimi değiştirmek istiyorum, nasıl yapabilirim?

Sipariş adresinizi “Hesabım” sayfasında bulunan “Adreslerim” bölümünden değiştirebilir ya da satın alma işlemi sırasında “Yeni Adres Tanımlamak İstiyorum” butonunu işaretleyerek yeni adresinizi tanımlayabilirsiniz. Ancak girdiğiniz bu adres; adresi güncelledikten sonra vereceğiniz siparişler için geçerli olacaktır. Mevcut Siparişinizin adresini değiştirmek için müşteri hizmetlerimizi aramanız yeterli olacaktır.

Siparişimin elime ulaşamadığı durumlarda ne yapabilirim?

Sipariş esnasında sizin seçmiş olduğunuz Kargo firması belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim etmektedir ancak adresinizde bulunamamanız durumunda, kargonuzu getiren görevli, paketinizi size en yakın şubeye götürerek bizi haberdar eder. Müşteri hizmetlerimiz ve ilgili kargo şubesi sizinle irtibata geçerek kargonuzun teslim edilemediğine dair sizi bilgilendirir. Kargonuzun ilgili şubeden 3 gün boyunca alınmaması durumunda siparişiniz tarafımıza iade edilir. Bu aşamada Müşteri Hizmetlerimizi arayarak bir defaya mahsus olmak üzere tekrar aynı adrese gönderimini isteyebilir veya adres değişikliği talebinizi bu aşamada iletebilirsiniz. Her durumda kargonuzun durumunu “Hesabım” sayfasında bulunan “Siparişlerim” bölümündeki “Kargo durumu” alanından takip edebilirsiniz.
Teslimat adresimden bana ulaşılamazsa başkasına teslimat yapılabilir mi?
Belirtmiş olduğunuz teslimat adresinizde kargonuzu teslim alacak kişi var ise, bu bilgiyi siparişinizi oluştururken “Siparişi teslim alacak olan kişi” kısmında belirtmeniz gerekmektedir.

Kargo ücreti ne kadar?

1000TL üzeri kargo ücretsiz olup, 1000TL  altındaki alışverişlerinizde Türkiye’nin her yerine sabit 60 TL ‘dir.

Satın aldığım ürünü nasıl iade veya değişim yapabilirim ?

27 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve 27 Şubat 2015 tarihinde yürürlüğe giren Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da yapılan değişiklikle, İÇ GİYİM ÜRÜNLERİNDE HİJYEN VE SAĞLIK NEDENİ İLE İADE, İPTAL VE DEĞİŞİM İŞLEMİ YAPILMAMAKTADIR.  

Ürünün kargoya veriliş süresi kaç gündür?

Aynı gün kargo logusu ile satışa açık olan ürünler Butikkopca.com stoklarında bulunan ürünlerdir. Diğer ürünler siparişiniz doğrultusunda tedarikçi firmalarından temin edilerek 1-3 gün içerisinde size gönderilmektedir.  

Ürünler orijinal mi?

Sitemizde satılan ürünlerin tamamı orijinal olup, üretici firmaların orijinal ambalajlarında ve faturanız ile birlikte size ulaştırılmaktadır.

Bulunduğum adrese kargo dağıtımı yapılıyor mu?

Anlaşmalı olduğumuz PTT kargo firması ile Türkiye’nin her bölgesine teslimat yapmaktadır. Ancak bazı özel bölgeler için teslimat günü ya da şekli değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi için müşteri hizmetlerimiz ya da kargo firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Siparişimde renk/beden ya da ürün değişimi yapmak istiyorum ne yapabilirim?

Siparişinizde değişiklik yapma yetkisi sadece müşteri temsilcilerimizde vardır. Değişiklik için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Siteniz ile paylaştığım kişisel bilgilerin güvenliğinden nasıl emin olabilirim?

Sitemize kaydetmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin güvenilirliği bizler için çok önemlidir. Üyelik esnasında bizimle paylaştığınız cep telefonu ve mail adresleriniz sadece vermiş olduğunuz siparişlerinizle ilgili bilgilerin size hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için kullanılacaklardır. 

Butikkopca.com’dan alışveriş yaparken kullandığınız kişisel bilgiler ( Teslimat ve adres bilgileri, telefon numaraları, e-mail adresleri ) sizin haberiniz veya onayınız olmadan ya da hukuksal yükümlülük altında bulunulmadığı sürece başka kurum ve kuruluşlarla paylaşılmayacaktır. 


Kredi kartı ile alışverişte kart bilgilerimin güvenliğinden nasıl emin olabilirim?
 

Butikkopca.com’dan alışveriş yapan kredi kartı sahiplerinin güvenliği bizim için yüksek önem taşımaktadır. 

Kredi kartı bilgileriniz hiç bir şekilde bilgi depomuzda saklanmamaktadır. Alışveriş sırasında kullanılan kredi kartı ile ilgili bilgiler siteden bağımsız olarak 128 bit SSL (Secure Sockets Layer) protokolü ile şifrelenip sorgulanmak üzere ilgili bankaya ulaşır ve bankanın sitemize entegre ettiği sanal pos aracılığı ile onay alınarak alışverişe devam edilir.

Kartla ilgili hiçbir bilgi site tarafından görüntülenemediğinden ve kaydedilmediğinden, üçüncü şahısların herhangi bir koşulda bu bilgileri ele geçirmesi engellenmiş olur.

Kredi Kartı bilgilerinizi girdiğiniz sayfanın http:// protokolünden https:// protokolüne geçişi sayfanızın SSL ile şifrelendiğini gösterir ve üzerine tıkladığınızda şifrelemenin hangi firmaya ait olduğunu belirtir. 


Butikkopca.com
güvenli midir?

İstanbul Ticaret Odası’na Butik Kopça ünvanı ile kayıtlı bünyesinde bir çok e-ticaret sitesi barındıran 2009 yılından itibaren faaliyet gösteren BUTİKOPCA güvencesi altındadır.

Sitemizde kullanılan kredi kartı sanal posları bankaların kontrolü ve onayı ile ilgili bankaların yetkili birimleri tarafından sitemize entegre edilmiştir. 

Kargo paketimin içeriği dışarıdan bakınca belli olur mu?

Kargo paketi, içeriği belli olmayacak şekilde Butikkopca.com sipariş departmanı tarafından hazırlanmaktadır.


Paketin üzerinde Butikkopca.com yazıyor mu?

Paketiniz üzerinde site ismi, iç giyim, iç çamaşırı, pijama v.b içerik belirtici hiçbir ibare olmayacaktır.

Kargo içeriği tekstil olarak tanımlanacaktır.


Kargo görevlisinin paketimin içeriği hakkında bilgisi var mı?

Kargo paketi, Butikkopca.com sipariş departmanı tarafından hazırlanmaktadır. Kargo görevlisi paketin içeriğini bilmeyecektir.